Jak działają narzędzia do analizowania cen konkurencji?

Narzędziami są roboty, które odwiedzają stronę sklepu internetowego i pobierają niezbędne dane. Najważniejsza jest cena produktu, jego dostępność na dany moment. Niektóre roboty potrafią ocenić czy dany produkt jest nowością oraz czy jest w promocji.

Kto korzysta z narzędzi do monitorowania cen?

Głównymi odbiorcami robotów, które zbierają informacje ze sklepów internetowych są duże przedsiębiorstwa, które obniżając cenę o parę groszy stają się liderami na rynku. Ma to znaczenie, ponieważ grono klientów przed zakupem danego produktu korzysta z porównywarek cen. Kiedy sklep wyświetla się na pierwszym miejscu, oferując najniższą cenę – możemy mieć pewność, że przyciągnie wielu klientów, którzy zainteresowani są nabyciem artykułu. Największą konkurencję przeważnie obserwuje się pomiędzy aptekami internetowymi oraz sklepami z elektroniką. Monitorowanie cen konkurencji przydatne jest jednak dla każdej branży. Nie tylko sklepy internetowe korzystają z narzędzi do analizowania cen konkurencji, ta usługa jest równie ważna dla producentów.

Dlaczego producenci analizują ceny na rynku?

Producenci zmuszeni są badać wartość produktów swoich marek na rynku online. Dzieje się tak, ponieważ wiele sklepów internetowych w wyścigu o najbardziej atrakcyjną ofertę obniża znacząco ceny. Wpływać to może negatywnie na wizerunek producenta. Dodatkowo dostawca może spotkać się z nieopłacalnymi dla niego oczekiwaniami pozostałych sklepów internetowych, które będą chciały zakupić produkty po niższej cenie. Monitorowanie cen konkurencji pozwala sprawdzać czy żaden ze sprzedawców nie schodzi poniżej ceny minimalnej.

Źródło artykułu: https://dealavo.com/pl/