Dziś priorytetem każdego przedsiębiorstwa jest to, by przede wszystkim zaoferować lepsze warunki współpracy niż konkurencja. Poza tym również lepsze ceny, atrakcyjniejsze korzyści. By móc skutecznie zachęcać potencjalnych klientów do korzystania właśnie z oferty przykładowo naszej firmy, musimy się nieco postarać. Śledzenie tego jak prosperuje konkurencja i jakie oferuje ceny, jest bez wątpienia w każdym biznesie podstawą.

Jak balansować ceną?

Jeśli okaże się, że cena jaką oferuje konkurencja jest niższa od naszej, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jaka jest jakość usług konkurencji, co oni oferują i czy różnica cenowa jest duża. Taka dokładna analiza pomoże nam ocenić, czy my również musimy zmieniać cenę. Jeśli oferujemy coś drożej, jednak dużo lepszej jakości, wówczas zazwyczaj nie musimy bardzo obniżać swoich cen. Dla wielu klientów bardzo liczy się jakość dlatego też są oni w stanie zapłacić więcej za coś, z czego naprawdę będą bardzo zadowoleni. Inna sytuacja jest jednak wtedy, gdy konkurencja oferuje to samo co my, a mimo wszystko taniej. Wówczas trzeba albo pertraktować z dostawcami, albo niestety pozbyć się części zysku, czyli obniżyć cenę. Ludzie nie lubią przepłacać. Jeśli już na samym początku nasza firma będzie kojarzyć im się z wygórowanymi cenami, wówczas powtórnie być może nawet do nas nie przyjdą. Dlatego ceną trzeba balansować w zależności od okoliczności.

Czy analizowanie ceny konkurencji zawsze ma sens?

Czasem może nam się wydawać, że tylko w niektórych przypadkach warto analizować ceny konkurencji. Jednak prawda jest zupełnie inna. W gruncie rzeczy ceny konkurencji należy analizować zawsze. Nie ma znaczenia czy jesteśmy mechanikami, czy też prowadzimy własny sklep spożywczy. Warto od czasu do czasu zapoznać się z tym, co oferują inni. Dzięki temu będziemy mogli przygotować zdecydowanie lepszą, bardziej atrakcyjną ofertę cenową. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie obniżyć ceny tak, by były niższe niż konkurencji. Czasem jednak warto utrzymywać się chociażby na tym samym progu cenowym i od czasu do czasu zrobić promocję, zaoferować jakiś rabat.

Na co składa się ostateczna cena?

Taka analiza nie powinna polegać tylko i wyłącznie na tym, że po prostu sprawdzimy ceny konkurencji. Warto się dowiedzieć jakich mają dostawców i ile im płacą. Być może my przepłacamy i warto będzie w tej kwestii coś zmienić. Poza tym ważna jest także sama jakość usług. Jeśli my robimy coś lepiej, wówczas możemy brać za to większe pieniądze. Jakość jest obecnie w cenie. Warto także przeanalizować, czy nie narzucamy zbyt dużej marży. Taka szybka chęć zysku może być zgubna. Za wygórowaną cenę ludzie nie chcą kupować, podejrzanie niskiej się boją. Dlatego warto nieco to wypośrodkować. Wówczas na pewno uda nam się prosperować tak, by mieć klientów. Te czynniki wpływające na ostateczną cenę, są bardzo ważne. Dlatego bez wątpienia warto mieć je na uwadze. Oczywiście tutaj w grę wchodzi również rozsądek. Nigdy nie zaniżajmy cen wtedy, gdy oferujemy naprawdę wiele. Wymagający klienci docenią bowiem jakość.