Zupełnie inaczej wyglądają nasze zakupy poprzez internet, w porównaniu do zakupów w sklepach stacjonarnych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w sklepie stacjonarnym nie mamy możliwości porównania ceny. Jeśli jesteśmy w galerii, czasem możemy pójść do innego sklepu i zobaczyć, czy nie ma czegoś tańszego. Zazwyczaj jednak takiej możliwości nie mamy, dlatego też kupujemy to co jest. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w internecie. Tam wszystko możemy porównać sobie w kilka chwil.

Monitorowanie cen konkurencji

Prowadzenie sklepu internetowego nie jest zatem łatwe, ponieważ cały czas trzeba monitorować ceny konkurencji. Nie jest to natomiast łatwe, ponieważ sklepów internetowych jest mnóstwo. Jeśli mamy sklep z nietypowym asortymentem, wówczas ta kwestia jest nieco ułatwiona. Jeśli jednak sprzedajemy naprawdę bardzo popularne produkty, wówczas może być nam ciężko. Dlatego w przypadku monitorowania cen konkurencji, warto korzystać z porównywarek cenowych. Korzystają z nich także potencjalni klienci, dlatego też mamy możliwość zobaczenia ceny produktów ich okiem. Zazwyczaj pięć pierwszych korzystnych cen w takiej porównywarce, to produkty najczęściej kupowane. W przypadku sklepu internetowego kartą przetargową może być także ustalenie korzystnej ceny samej przesyłki.

Plusy porównywania cen

Wiele osób porównuje ceny konkurencji na bieżąco i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Można dzięki temu chociażby zauważyć, czy nie ma przypadkowo promocji organizowanych przez główne konkurencyjne sklepy. Wówczas od razu można wyjść z lepszą ofertą i skłonić klientów do tego, by korzystali właśnie z naszych usług. Poza tym świadomość tego jakie inni mają ceny, skłania nas także do mądrzejszego gospodarowania różnymi rzeczami. Między innymi możemy zmienić dostawcę, jeśli oferowane przez niego ceny są wygórowane. Możemy także nieco więcej obowiązków przejąć na siebie, co zawsze obniża także pozostałe koszty.

Jak świadomie kształtować cenę?

Jeśli mamy już niezbędne informacje na temat cen konkurencji, musimy zacząć być plastyczni. Ceny produktów się zmieniają, jednak my nie powinniśmy zmieniać ich zbyt często. Ludzie to zauważają i dość szybko mogą odczuć, że próbujemy cały czas podbijać koszty. Powinniśmy zatem bardzo świadomie kształtować cenę. Nie musi być ona niższa od konkurencji, nie powinna być jednak dwa razy wyższa. Ważne jest jednak to, by zachęcać potencjalnych klientów rabatami i promocjami, nigdy nie pozostając w tyle. Analizowanie cen konkurencji może dawać nam możliwość rozwoju, choć teoretycznie może nam się to wydawać dodatkowym obowiązkiem. Dzięki takiej analizie możemy bowiem szukać nowych i przede wszystkim lepszych rozwiązań. Oczywiście taka analiza cen powinna odbywać się regularnie. Najlepiej jest mieć do tego specjalny program bądź też spisywać te dane w pliku. Dzięki temu będziemy mogli zaobserwować, jak cenę kształtuje konkurencja. To pozwoli nam na własne świadome kształtowanie ceny. Szczególnie na początku może być to przydatne, gdy jeszcze nie będziemy potrafili do końca sobie z tym radzić.